AVX Corporation 5NR331KABCA
5NR331KABCA picture photo
Mfg. Part Number
5NR331KABCA
Brief Description
CAP CER 330PF 1KV Y5V RADIAL
Datasheet Download
5NR331KABCA.pdf
Availability of 5NR331KABCA
QUANTITY
5NR331KABCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5NR331KABCA
Internal Part NumberEIS-5NR331KABCA
Series-
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5NR331KABCA
Related Links5NR33, 5NR331KABCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5NR331KABCA Details Description
Related parts for 5NR331KABCA
RES SMD 240K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
YSI 451 PROBE datasheet.pdf
6800UF 50V 35X30 datasheet.pdf