AVX Corporation 5NR501MEBCA
5NR501MEBCA picture photo
Mfg. Part Number
5NR501MEBCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 500PF 1KV Y5V RADIAL
Datasheet Download
5NR501MEBCA.pdf
Availability of 5NR501MEBCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5NR501MEBCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5NR501MEBCA
Internal Part NumberEIS-5NR501MEBCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)