AVX Corporation 5NS101KAACA
5NS101KAACA picture photo
Mfg. Part Number
5NS101KAACA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 2KV Y5V RADIAL
Datasheet Download
5NS101KAACA.pdf
Availability of 5NS101KAACA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5NS101KAACA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5NS101KAACA
Internal Part NumberEIS-5NS101KAACA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5NS101KAACA
Related Links5NS10, 5NS101KAACA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5NS101KAACA Details Description
Related parts for 5NS101KAACA
IC REG LDO ADJ 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SYSTEM CLOCK CHIP K8 56-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
HOLD DOWN BLOCK datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 18 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 15POS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 70POS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 250VAC datasheet.pdf