AVX Corporation 5NS101KAACA
5NS101KAACA picture photo
Mfg. Part Number
5NS101KAACA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 2KV Y5V RADIAL
Datasheet Download
5NS101KAACA.pdf
Availability of 5NS101KAACA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5NS101KAACA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5NS101KAACA
Internal Part NumberEIS-5NS101KAACA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5NS101KAACA
Related Links5NS10, 5NS101KAACA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5NS101KAACA Details Description
Related parts for 5NS101KAACA
IC REG LDO 5V 3A DDPAK datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
LED DRAGON PLUS RED 625NM SMD datasheet.pdf
STAR 2" A CRS LS 25 PER PKG datasheet.pdf
XCEDE 4W 6PVH 8COL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSCILLATOR 1.0 HZ MEMS SMD datasheet.pdf
ASS Y COVER 60 POS AND CPA datasheet.pdf