AVX Corporation 5OK102KABAI
5OK102KABAI picture photo
Mfg. Part Number
5OK102KABAI
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V Y5P RADIAL
Datasheet Download
5OK102KABAI.pdf
Availability of 5OK102KABAI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5OK102KABAI Order Process
Ship out your order
Specifications of 5OK102KABAI
Internal Part NumberEIS-5OK102KABAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5OK102KABAI
Related Links5OK10, 5OK102KABAI Datasheet, AVX Corporation Distributor
5OK102KABAI Details Description
Related parts for 5OK102KABAI
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 384 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERMINAL WDU 6 GE (YELLOW) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
MODEM GPRS QUAD UK STYLE CORD datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf