AVX Corporation 5OQ101KOAAM
5OQ101KOAAM picture photo
Mfg. Part Number
5OQ101KOAAM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 500V Y5P RADIAL
Datasheet Download
5OQ101KOAAM.pdf
Availability of 5OQ101KOAAM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5OQ101KOAAM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5OQ101KOAAM
Internal Part NumberEIS-5OQ101KOAAM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5OQ101KOAAM
Related Links5OQ10, 5OQ101KOAAM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5OQ101KOAAM Details Description
Related parts for 5OQ101KOAAM
IC 2.55V P-P 20% SOT23-3 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.4V WD 8-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 5.97MM datasheet.pdf
ACCY MOUNT MMM 3/8 3/4 IN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58A 20AWG 100' datasheet.pdf
MICRO 15C P 3" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 4A datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf