AVX Corporation 5OQ471KOAAM
5OQ471KOAAM picture photo
Mfg. Part Number
5OQ471KOAAM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 500V Y5P RADIAL
Datasheet Download
5OQ471KOAAM.pdf
Availability of 5OQ471KOAAM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5OQ471KOAAM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5OQ471KOAAM
Internal Part NumberEIS-5OQ471KOAAM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5OQ471KOAAM
Related Links5OQ47, 5OQ471KOAAM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5OQ471KOAAM Details Description
Related parts for 5OQ471KOAAM
CONN SOCKET LABEL FOR IC SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 3KVDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf