AVX Corporation 5OQ471KOAAM
5OQ471KOAAM picture photo
Mfg. Part Number
5OQ471KOAAM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 500V Y5P RADIAL
Datasheet Download
5OQ471KOAAM.pdf
Availability of 5OQ471KOAAM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5OQ471KOAAM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5OQ471KOAAM
Internal Part NumberEIS-5OQ471KOAAM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5OQ471KOAAM
Related Links5OQ47, 5OQ471KOAAM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5OQ471KOAAM Details Description
Related parts for 5OQ471KOAAM
CONN HEADER 14POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 8SO datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 8-32 NYLON 2-1/2" datasheet.pdf
CONN RECEPT R/A 20POS 1.27MM datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 10BIT 5V LP 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.40 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 8DIP datasheet.pdf
IC FPGA 500 I/O 672BGA datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 24MM datasheet.pdf