AVX Corporation 5PR103MUMCE
5PR103MUMCE picture photo
Mfg. Part Number
5PR103MUMCE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV Y5R RADIAL
Datasheet Download
5PR103MUMCE.pdf
Availability of 5PR103MUMCE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5PR103MUMCE Order Process
Ship out your order
Specifications of 5PR103MUMCE
Internal Part NumberEIS-5PR103MUMCE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5PR103MUMCE
Related Links5PR10, 5PR103MUMCE Datasheet, AVX Corporation Distributor
5PR103MUMCE Details Description
Related parts for 5PR103MUMCE
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 34POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
JT 22C 22#22D PIN PLUG datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 324 CLBs, 6500 Gates, 90.9MHz, 770-Cell, CMOS, CPGA191 IC datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 196 CLBs, 3000 Gates, 217MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf