KEMET C911U180JVNDCAWL40
C911U180JVNDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C911U180JVNDCAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U180JVNDCAWL40.pdf
Availability of C911U180JVNDCAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U180JVNDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U180JVNDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C911U180JVNDCAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U180JVNDCAWL40
Related LinksC911U180J, C911U180JVNDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C911U180JVNDCAWL40 Details Description
Related parts for C911U180JVNDCAWL40
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 3A RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 3500 OHM 25C datasheet.pdf
PLUG HE14 IDC 180 2 P AWG 28-26 datasheet.pdf
RES 43.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
REPLACE AIR FILTER - ER-TF 10PC datasheet.pdf
IC MMIC 20HVQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
952 TB RISING CLAMP 45D datasheet.pdf
RES 931K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf