Alt 5SGSED6K3F40I4N
5SGSED6K3F40I4N picture photo
Mfg. Part Number
5SGSED6K3F40I4N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA
Datasheet Download
5SGSED6K3F40I4N.pdf
Availability of 5SGSED6K3F40I4N
QUANTITY
5SGSED6K3F40I4N Order Process
Ship out your order
Specifications of 5SGSED6K3F40I4N
Internal Part NumberEIS-5SGSED6K3F40I4N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesStratix® V GS
Number of LABs/CLBs220000
Number of Logic Elements/Cells583000
Total RAM Bits54553600
Number of I/O696
Number of Gates-
Voltage - Supply0.82 V ~ 0.88 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1517-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1517-FBGA (40x40)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5SGSED6K3F40I4N
Related Links5SGSED6, 5SGSED6K3F40I4N Datasheet, Alt Distributor
5SGSED6K3F40I4N Details Description
Related parts for 5SGSED6K3F40I4N
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND 3.3V/5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 75POS SMD datasheet.pdf