AVX Corporation 5SR222MADCH
5SR222MADCH picture photo
Mfg. Part Number
5SR222MADCH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 1KV Y5U RADIAL
Datasheet Download
5SR222MADCH.pdf
Availability of 5SR222MADCH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5SR222MADCH Order Process
Ship out your order
Specifications of 5SR222MADCH
Internal Part NumberEIS-5SR222MADCH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5SR222MADCH
Related Links5SR22, 5SR222MADCH Datasheet, AVX Corporation Distributor
5SR222MADCH Details Description
Related parts for 5SR222MADCH
RES SMD 4.32K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PB 6A MOM BLACK PANEL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 2A SOT23-3 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 36"W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOD OPTIBOX CWDM 4CH LC CONN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 499 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 1% 200W datasheet.pdf