AVX Corporation 5SS472MBHCA
5SS472MBHCA picture photo
Mfg. Part Number
5SS472MBHCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 2KV Y5U RADIAL
Datasheet Download
5SS472MBHCA.pdf
Availability of 5SS472MBHCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5SS472MBHCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5SS472MBHCA
Internal Part NumberEIS-5SS472MBHCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5SS472MBHCA
Related Links5SS47, 5SS472MBHCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5SS472MBHCA Details Description
Related parts for 5SS472MBHCA
IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD DEMO LIS302SG datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END MALE 4POS 3' datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE GLAND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf