AVX Corporation 5WH103KOCAL
5WH103KOCAL picture photo
Mfg. Part Number
5WH103KOCAL
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V Y5P RADIAL
Datasheet Download
5WH103KOCAL.pdf
Availability of 5WH103KOCAL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5WH103KOCAL Order Process
Ship out your order
Specifications of 5WH103KOCAL
Internal Part NumberEIS-5WH103KOCAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5WH103KOCAL
Related Links5WH10, 5WH103KOCAL Datasheet, AVX Corporation Distributor
5WH103KOCAL Details Description
Related parts for 5WH103KOCAL
JUMPER-H1501TR/A3049B/H1501TR 4" datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 250A DO205AB datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 200POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .125" 50POS THRUHL datasheet.pdf