AVX Corporation 5ZH104ZACAH
5ZH104ZACAH picture photo
Mfg. Part Number
5ZH104ZACAH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL
Datasheet Download
5ZH104ZACAH.pdf
Availability of 5ZH104ZACAH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5ZH104ZACAH Order Process
Ship out your order
Specifications of 5ZH104ZACAH
Internal Part NumberEIS-5ZH104ZACAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5ZH104ZACAH
Related Links5ZH10, 5ZH104ZACAH Datasheet, AVX Corporation Distributor
5ZH104ZACAH Details Description
Related parts for 5ZH104ZACAH
TRANS PNP 12V 1.25A SOT23-3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 5% 5W datasheet.pdf
IC PLD 7NS 24DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 232 I/O 324CSGBGA datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 28ETSSOP datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO BUFFER 24-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf