3M 6.1MM-1.5MM-25-5590H-05
6.1MM-1.5MM-25-5590H-05 picture photo
Mfg. Part Number
6.1MM-1.5MM-25-5590H-05
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
6.1MM X 1.5MM 1=25/PK
Datasheet Download
6.1MM-1.5MM-25-5590H-05.pdf
Availability of 6.1MM-1.5MM-25-5590H-05
QUANTITY
6.1MM-1.5MM-25-5590H-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.1MM-1.5MM-25-5590H-05
Internal Part NumberEIS-6.1MM-1.5MM-25-5590H-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermally Conductive Interface Materials
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
Series5590H
UsageSheet
ShapeRectangle
Outline6.10mm x 1.50mm
Thickness0.019" (0.500mm)
MaterialAcrylic Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorGray
Thermal Resistivity0.46°C/W
Thermal Conductivity3.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.1MM-1.5MM-25-5590H-05
Related Links6.1MM-1.5MM, 6.1MM-1.5MM-25-5590H-05 Datasheet, 3M Distributor
6.1MM-1.5MM-25-5590H-05 Details Description
Related parts for 6.1MM-1.5MM-25-5590H-05
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
ARRAY FEMALE 200POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TEST LEAD 28AWG 600V GRAY 100' datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
MF JR BMI CPI HDR ASSY MF/BL datasheet.pdf
VARISTOR 135V 4.5KA ENCASED datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 4.5"X1.1" 5PC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.12A datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 2.5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf