Rubycon 6.3MH522MEFCTZ4X5
6.3MH522MEFCTZ4X5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3MH522MEFCTZ4X5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3MH522MEFCTZ4X5.pdf
Availability of 6.3MH522MEFCTZ4X5
QUANTITY
6.3MH522MEFCTZ4X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3MH522MEFCTZ4X5
Internal Part NumberEIS-6.3MH522MEFCTZ4X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMH5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3MH522MEFCTZ4X5
Related Links6.3MH522, 6.3MH522MEFCTZ4X5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3MH522MEFCTZ4X5 Details Description
Related parts for 6.3MH522MEFCTZ4X5
CONN PLUG 24POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
4 CH. EMI FILTER W/ ESD WLCSP10 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT UMODULE 140-BGA datasheet.pdf
FLYBACK TRANSFORMER WE-FB LT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf