Rubycon 6.3MH547MEFCTZ5X5
6.3MH547MEFCTZ5X5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3MH547MEFCTZ5X5
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3MH547MEFCTZ5X5.pdf
Availability of 6.3MH547MEFCTZ5X5
QUANTITY
6.3MH547MEFCTZ5X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3MH547MEFCTZ5X5
Internal Part NumberEIS-6.3MH547MEFCTZ5X5
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMH5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current37mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3MH547MEFCTZ5X5
Related Links6.3MH547, 6.3MH547MEFCTZ5X5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3MH547MEFCTZ5X5 Details Description
Related parts for 6.3MH547MEFCTZ5X5
RES SMD 825 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 30MA SOT89-3 datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 80A AUTO LINK datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
INSERT FMALE 10P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 31 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf