Vishay/Dale RN55E1200BR36
RN55E1200BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1200BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1200BR36.pdf
Availability of RN55E1200BR36
QUANTITY
RN55E1200BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1200BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1200BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1200BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1200BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1200BR36 Details Description
Related parts for RN55E1200BR36
CONN HEADR BRKWAY .100 33POS STR datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1820 WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf