Rubycon 6.3ML470MEFC8X7.5
6.3ML470MEFC8X7.5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3ML470MEFC8X7.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3ML470MEFC8X7.5.pdf
Availability of 6.3ML470MEFC8X7.5
QUANTITY
6.3ML470MEFC8X7.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3ML470MEFC8X7.5
Internal Part NumberEIS-6.3ML470MEFC8X7.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3ML470MEFC8X7.5
Related Links6.3ML470, 6.3ML470MEFC8X7.5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3ML470MEFC8X7.5 Details Description
Related parts for 6.3ML470MEFC8X7.5
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 220/240V datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 180 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GEARMOTOR datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 9.846K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf