Rubycon 6.3MS5100MEFCT56.3X5
6.3MS5100MEFCT56.3X5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3MS5100MEFCT56.3X5
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3MS5100MEFCT56.3X5.pdf
Availability of 6.3MS5100MEFCT56.3X5
QUANTITY
6.3MS5100MEFCT56.3X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3MS5100MEFCT56.3X5
Internal Part NumberEIS-6.3MS5100MEFCT56.3X5
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current62mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3MS5100MEFCT56.3X5
Related Links6.3MS5100M, 6.3MS5100MEFCT56.3X5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3MS5100MEFCT56.3X5 Details Description
Related parts for 6.3MS5100MEFCT56.3X5
IC DETECTOR VOLTAGE 4.0V 5TSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
CBL 29POS 0.5MM JMPR TYPE D 2" datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf