Rubycon 6.3MS547MEFC5X5
6.3MS547MEFC5X5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3MS547MEFC5X5
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3MS547MEFC5X5.pdf
Availability of 6.3MS547MEFC5X5
QUANTITY
6.3MS547MEFC5X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3MS547MEFC5X5
Internal Part NumberEIS-6.3MS547MEFC5X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current37mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3MS547MEFC5X5
Related Links6.3MS54, 6.3MS547MEFC5X5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3MS547MEFC5X5 Details Description
Related parts for 6.3MS547MEFC5X5
IC DDR SDRAM 1GBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC USB HUB CTRLR 2PORT 56VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 226 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 5' TNCM UHFF datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH LSZH OM2+ 40M datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 48POS datasheet.pdf
L-TEK F 6POS SIL CBL CONN datasheet.pdf