Rubycon 6.3MS547MEFCTZ5X5
6.3MS547MEFCTZ5X5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3MS547MEFCTZ5X5
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3MS547MEFCTZ5X5.pdf
Availability of 6.3MS547MEFCTZ5X5
QUANTITY
6.3MS547MEFCTZ5X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3MS547MEFCTZ5X5
Internal Part NumberEIS-6.3MS547MEFCTZ5X5
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current37mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3MS547MEFCTZ5X5
Related Links6.3MS547, 6.3MS547MEFCTZ5X5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3MS547MEFCTZ5X5 Details Description
Related parts for 6.3MS547MEFCTZ5X5
IC MPU/WATCHDG 15-60MS SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN RECEPT 88POS TYPE F R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8MSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
INDICATOR RECT BLCK HSNG WHT LED datasheet.pdf
FUSE MOD 450A 700V BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
POWER EDGE 4 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/24/180F 3.2SN BK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8USIP datasheet.pdf