Rubycon 6.3MS7330MEFC8X7
6.3MS7330MEFC8X7 picture photo
Mfg. Part Number
6.3MS7330MEFC8X7
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3MS7330MEFC8X7.pdf
Availability of 6.3MS7330MEFC8X7
QUANTITY
6.3MS7330MEFC8X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3MS7330MEFC8X7
Internal Part NumberEIS-6.3MS7330MEFC8X7
SeriesMS7
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3MS7330MEFC8X7
Related Links6.3MS733, 6.3MS7330MEFC8X7 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3MS7330MEFC8X7 Details Description
Related parts for 6.3MS7330MEFC8X7
RELAY SSR 125A 280VAC DC IN PNL datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP SNAP datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ANALOG MONITOR 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
TOOL CRIMPING TWO IN ONE datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf