Yageo RT0805DRD071K69L
RT0805DRD071K69L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD071K69L
Brief Description
RES SMD 1.69K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD071K69L.pdf
Availability of RT0805DRD071K69L
QUANTITY
RT0805DRD071K69L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD071K69L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD071K69L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD071K69L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD071K69L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD071K69L Details Description
Related parts for RT0805DRD071K69L
CONN SPRING CONT 50 POS .276 SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 20A 14V datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 25A SYNC 40LQFN datasheet.pdf