NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68MH360ZP33LR2
MC68MH360ZP33LR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC68MH360ZP33LR2
Brief Description
IC MPU M683XX 33MHZ 357BGA
Datasheet Download
MC68MH360ZP33LR2.pdf
Availability of MC68MH360ZP33LR2
QUANTITY
MC68MH360ZP33LR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68MH360ZP33LR2
Internal Part NumberEIS-MC68MH360ZP33LR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
SeriesM683xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case357-BGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68MH360ZP33LR2
MC68MH360ZP33LR2 Details Description
Related parts for MC68MH360ZP33LR2
CABLE 15COND 22AWG GRY SHLD 100' datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SERVO DRIVE 400W 230V G5 SERIES datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
DIE PIDG GREEN/YELLOW 0,1-0,4/4, datasheet.pdf
HDM SMPR090F100OKSA datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf