Zilog Z8F6401AN020EC00TR
Z8F6401AN020EC00TR picture photo
Mfg. Part Number
Z8F6401AN020EC00TR
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 64K 44LQFP
Datasheet Download
Z8F6401AN020EC00TR.pdf
Availability of Z8F6401AN020EC00TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F6401AN020EC00TR Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F6401AN020EC00TR
Internal Part NumberEIS-Z8F6401AN020EC00TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!®
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O31
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case44-LQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F6401AN020EC00TR
Related LinksZ8F6401AN, Z8F6401AN020EC00TR Datasheet, Zilog Distributor
Z8F6401AN020EC00TR Details Description
Related parts for Z8F6401AN020EC00TR
FIXED IND 6.8UH 1.2A 190 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 3.81MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI1-ROW RA WAFER ASSY 14CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
2200UF 40V 22X25MM 85C 12000H datasheet.pdf