Rubycon 6.3MS733MEFC4X7
6.3MS733MEFC4X7 picture photo
Mfg. Part Number
6.3MS733MEFC4X7
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3MS733MEFC4X7.pdf
Availability of 6.3MS733MEFC4X7
QUANTITY
6.3MS733MEFC4X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3MS733MEFC4X7
Internal Part NumberEIS-6.3MS733MEFC4X7
SeriesMS7
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3MS733MEFC4X7
Related Links6.3MS73, 6.3MS733MEFC4X7 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3MS733MEFC4X7 Details Description
Related parts for 6.3MS733MEFC4X7
SENSOR REFL LONG H TYPE W/OSC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND SCREW datasheet.pdf
LED MOD 25WATT ZENIGATA 5000K datasheet.pdf
RES CHAS MNT 42.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 17MM datasheet.pdf