Rubycon 6.3TKV1500M10X10.5
6.3TKV1500M10X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3TKV1500M10X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6.3TKV1500M10X10.5.pdf
Availability of 6.3TKV1500M10X10.5
QUANTITY
6.3TKV1500M10X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3TKV1500M10X10.5
Internal Part NumberEIS-6.3TKV1500M10X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTKV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current714mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3TKV1500M10X10.5
Related Links6.3TKV150, 6.3TKV1500M10X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3TKV1500M10X10.5 Details Description
Related parts for 6.3TKV1500M10X10.5
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
11MM COLLIMATING REFLECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
F39-EJ0299-D datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
HDM SAPR210F300F LM CONTINIOUS datasheet.pdf
3300UF 10V 16X20MM 105C 7000H datasheet.pdf