Rubycon 6.3WA1000MEFCT810X9
6.3WA1000MEFCT810X9 picture photo
Mfg. Part Number
6.3WA1000MEFCT810X9
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3WA1000MEFCT810X9.pdf
Availability of 6.3WA1000MEFCT810X9
QUANTITY
6.3WA1000MEFCT810X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3WA1000MEFCT810X9
Internal Part NumberEIS-6.3WA1000MEFCT810X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3WA1000MEFCT810X9
Related Links6.3WA1000, 6.3WA1000MEFCT810X9 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3WA1000MEFCT810X9 Details Description
Related parts for 6.3WA1000MEFCT810X9
SWITCH SLIDE 4PDT 200MA 30V datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BACKSHELL DB9 BLACK PLASTIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 208MA 3W datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/03/180LF BK 1=250PCS datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf