Rubycon 6.3YXF3300MEFC12.5X20
6.3YXF3300MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXF3300MEFC12.5X20
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXF3300MEFC12.5X20.pdf
Availability of 6.3YXF3300MEFC12.5X20
QUANTITY
6.3YXF3300MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXF3300MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-6.3YXF3300MEFC12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXF
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance62 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXF3300MEFC12.5X20
Related Links6.3YXF3300, 6.3YXF3300MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXF3300MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 6.3YXF3300MEFC12.5X20
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 3COND BLACK 10' datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 280MA 1.495 OHM datasheet.pdf