Hirose Electric Co Ltd FX11LA-92S-SV
FX11LA-92S-SV picture photo
Mfg. Part Number
FX11LA-92S-SV
Brief Description
CONN RECEPT 92POS W/POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LA-92S-SV.pdf
Availability of FX11LA-92S-SV
QUANTITY
FX11LA-92S-SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LA-92S-SV
Internal Part NumberEIS-FX11LA-92S-SV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions92
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LA-92S-SV
Related LinksFX11LA, FX11LA-92S-SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LA-92S-SV Details Description
Related parts for FX11LA-92S-SV
OPT SENSOR ROUND LENS P BIN LED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.11A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CLOCKED FIFO 64X36 120-TQFP datasheet.pdf
IC 12-BIT 4+4+4 PORT D/A 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/09/90 3.5SN BK datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET 3N-CH 600V 36A SP1 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf