Rubycon 6.3YXF470MEFCT78X11.5
6.3YXF470MEFCT78X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXF470MEFCT78X11.5
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXF470MEFCT78X11.5.pdf
Availability of 6.3YXF470MEFCT78X11.5
QUANTITY
6.3YXF470MEFCT78X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXF470MEFCT78X11.5
Internal Part NumberEIS-6.3YXF470MEFCT78X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance250 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXF470MEFCT78X11.5
Related Links6.3YXF470M, 6.3YXF470MEFCT78X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXF470MEFCT78X11.5 Details Description
Related parts for 6.3YXF470MEFCT78X11.5
MOSFET N-CH 30V 140A DPAK datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 5A MT-2 datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN FFC VERT 15POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW TUMD2 datasheet.pdf