Rubycon 6.3YXG4700MEFC12.5X30
6.3YXG4700MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXG4700MEFC12.5X30
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXG4700MEFC12.5X30.pdf
Availability of 6.3YXG4700MEFC12.5X30
QUANTITY
6.3YXG4700MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXG4700MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-6.3YXG4700MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXG4700MEFC12.5X30
Related Links6.3YXG4700, 6.3YXG4700MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXG4700MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 6.3YXG4700MEFC12.5X30
IC VREF SERIES 2.5V 8SO datasheet.pdf
IC XLATOR 4CH 1.2/5.5V 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.4A 134 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 738V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf