Rubycon 6.3YXG6800MEFCG412.5X40
6.3YXG6800MEFCG412.5X40 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXG6800MEFCG412.5X40
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXG6800MEFCG412.5X40.pdf
Availability of 6.3YXG6800MEFCG412.5X40
QUANTITY
6.3YXG6800MEFCG412.5X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXG6800MEFCG412.5X40
Internal Part NumberEIS-6.3YXG6800MEFCG412.5X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXG6800MEFCG412.5X40
Related Links6.3YXG6800M, 6.3YXG6800MEFCG412.5X40 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXG6800MEFCG412.5X40 Details Description
Related parts for 6.3YXG6800MEFCG412.5X40
BOARD EVALUATION FOR SI5018 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 30POS .050" SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/3.3V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
PANEL ALUM 4.48X2.72X0.06" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 8" 8S FIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
1016 TB SOCKET RA PCB/D datasheet.pdf
D-SUB ACCESSORIES datasheet.pdf
1000UF 16V 10X20 85C RAD datasheet.pdf