Rubycon 6.3YXG820MEFCT810X12.5
6.3YXG820MEFCT810X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXG820MEFCT810X12.5
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXG820MEFCT810X12.5.pdf
Availability of 6.3YXG820MEFCT810X12.5
QUANTITY
6.3YXG820MEFCT810X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXG820MEFCT810X12.5
Internal Part NumberEIS-6.3YXG820MEFCT810X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current519mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXG820MEFCT810X12.5
Related Links6.3YXG820ME, 6.3YXG820MEFCT810X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXG820MEFCT810X12.5 Details Description
Related parts for 6.3YXG820MEFCT810X12.5
SWITCH DIP SPST FLUSH 2POS 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 6POS R/A .155" datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SMD 12POS ZE datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 16.4A 4VSON datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 750UF 75V CHA MNT datasheet.pdf