Rubycon 6.3YXH330MEFC6.3X11
6.3YXH330MEFC6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXH330MEFC6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXH330MEFC6.3X11.pdf
Availability of 6.3YXH330MEFC6.3X11
QUANTITY
6.3YXH330MEFC6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXH330MEFC6.3X11
Internal Part NumberEIS-6.3YXH330MEFC6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current187mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXH330MEFC6.3X11
Related Links6.3YXH330, 6.3YXH330MEFC6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXH330MEFC6.3X11 Details Description
Related parts for 6.3YXH330MEFC6.3X11
CONN HEADER 2POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CBL ASSY 2.5MM SLIM 6' 4C BLK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf