Rubycon 6.3YXH5600MEFC12.5X35
6.3YXH5600MEFC12.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXH5600MEFC12.5X35
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXH5600MEFC12.5X35.pdf
Availability of 6.3YXH5600MEFC12.5X35
QUANTITY
6.3YXH5600MEFC12.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXH5600MEFC12.5X35
Internal Part NumberEIS-6.3YXH5600MEFC12.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXH5600MEFC12.5X35
Related Links6.3YXH5600, 6.3YXH5600MEFC12.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXH5600MEFC12.5X35 Details Description
Related parts for 6.3YXH5600MEFC12.5X35
TRANS PNP 60V 3A MT-3 datasheet.pdf
IC 2DVR/2RCVR RS232 5V 18-DIP datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 10ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC SW DISTRIBUTION 2CH 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 40.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TIMING LINE CARD 81CSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf