Rubycon 6.3YXJ10000MGC16X25
6.3YXJ10000MGC16X25 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXJ10000MGC16X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXJ10000MGC16X25.pdf
Availability of 6.3YXJ10000MGC16X25
QUANTITY
6.3YXJ10000MGC16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXJ10000MGC16X25
Internal Part NumberEIS-6.3YXJ10000MGC16X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.93A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXJ10000MGC16X25
Related Links6.3YXJ100, 6.3YXJ10000MGC16X25 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXJ10000MGC16X25 Details Description
Related parts for 6.3YXJ10000MGC16X25
MOSFET N/P-CH 30V 6A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" TIN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf