Stackpole Electronics Inc. FRN12JT27R0
FRN12JT27R0 picture photo
Mfg. Part Number
FRN12JT27R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES FUSE 27 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRN12JT27R0.pdf
Availability of FRN12JT27R0
QUANTITY
FRN12JT27R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRN12JT27R0
Internal Part NumberEIS-FRN12JT27R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFRN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRN12JT27R0
Related LinksFRN12, FRN12JT27R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
FRN12JT27R0 Details Description
Related parts for FRN12JT27R0
IC VREF SHUNT ADJ SOT-23F datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 11.3MM datasheet.pdf
WB XRLRPLGNR BTMXIT 1.0M CABLE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 20UF 60V AXIAL datasheet.pdf
MP NEXT 50/35 SS datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HDM 5SMPR070F090O K datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC datasheet.pdf