TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F13-4BN
DTS20F13-4BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F13-4BN
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT
Datasheet Download
DTS20F13-4BN.pdf
Availability of DTS20F13-4BN
QUANTITY
DTS20F13-4BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F13-4BN
Internal Part NumberEIS-DTS20F13-4BN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F13-4BN
Related LinksDTS20F, DTS20F13-4BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F13-4BN Details Description
Related parts for DTS20F13-4BN
CAP CER 3.9PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES SMD 109 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 820 OHM 14DIP datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 2-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
BATTERY POWERED HYDRAULIC CRIMP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf