Vishay/BCcomponents BFC237510472
BFC237510472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237510472
Brief Description
CAP FILM 4.7NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237510472.pdf
Availability of BFC237510472
QUANTITY
BFC237510472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237510472
Internal Part NumberEIS-BFC237510472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237510472
Related LinksBFC237, BFC237510472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237510472 Details Description
Related parts for BFC237510472
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf