Rubycon 6.3YXJ6800M12.5X25
6.3YXJ6800M12.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXJ6800M12.5X25
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXJ6800M12.5X25.pdf
Availability of 6.3YXJ6800M12.5X25
QUANTITY
6.3YXJ6800M12.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXJ6800M12.5X25
Internal Part NumberEIS-6.3YXJ6800M12.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXJ
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance32 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXJ6800M12.5X25
Related Links6.3YXJ680, 6.3YXJ6800M12.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXJ6800M12.5X25 Details Description
Related parts for 6.3YXJ6800M12.5X25
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN SPLICE FASTON 10-22AWG .250 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
RES SMD 2.61M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 200POS R/A .100 T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 LW SN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 5% SOT23-6 datasheet.pdf