Rubycon 6.3ZL560MEFCTA8X11.5
6.3ZL560MEFCTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3ZL560MEFCTA8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3ZL560MEFCTA8X11.5.pdf
Availability of 6.3ZL560MEFCTA8X11.5
QUANTITY
6.3ZL560MEFCTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3ZL560MEFCTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-6.3ZL560MEFCTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance72 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3ZL560MEFCTA8X11.5
Related Links6.3ZL560ME, 6.3ZL560MEFCTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3ZL560MEFCTA8X11.5 Details Description
Related parts for 6.3ZL560MEFCTA8X11.5
ENDPLATE AP TW35 SS datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 16KB 32-SDIP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 580MA 300 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 1.2KV RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 3KV RADIAL datasheet.pdf