Rubycon 6.3ZLJ470M6.3X11
6.3ZLJ470M6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
6.3ZLJ470M6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3ZLJ470M6.3X11.pdf
Availability of 6.3ZLJ470M6.3X11
QUANTITY
6.3ZLJ470M6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3ZLJ470M6.3X11
Internal Part NumberEIS-6.3ZLJ470M6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductZLJ Series Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current297mA @ 120Hz
Impedance170 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3ZLJ470M6.3X11
Related Links6.3ZLJ47, 6.3ZLJ470M6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3ZLJ470M6.3X11 Details Description
Related parts for 6.3ZLJ470M6.3X11
FAN AXIAL 79.8X41.8MM 24V SD24B2 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100' datasheet.pdf
KIT DATA COMMUN COMMON LENGTH datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 400MW ALF2 datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
IC SD VIDEO FILTER ULP 16LFCSP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf