Ohmite 60/115MNJ500RDE
60/115MNJ500RDE picture photo
Mfg. Part Number
60/115MNJ500RDE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 115W
Datasheet Download
60/115MNJ500RDE.pdf
Availability of 60/115MNJ500RDE
QUANTITY
60/115MNJ500RDE Order Process
Ship out your order
Specifications of 60/115MNJ500RDE
Internal Part NumberEIS-60/115MNJ500RDE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetalohm
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±5%
Power (Watts)115W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesFlame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing TypeSteel
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension5.563" L x 0.750" W (141.30mm x 19.05mm)
Height0.750" (19.05mm)
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Package / CaseModular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60/115MNJ500RDE
Related Links60/115M, 60/115MNJ500RDE Datasheet, Ohmite Distributor
60/115MNJ500RDE Details Description
Related parts for 60/115MNJ500RDE
JUMPER-H2730TR/C2016G/X 5" datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V Y5V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR WITH HARAX M datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 54POS .100" datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf