Bourns Inc. 6000-151K-RC
6000-151K-RC picture photo
Mfg. Part Number
6000-151K-RC
Brief Description
FIXED IND 150UH 1.15A 370 MOHM
Datasheet Download
6000-151K-RC.pdf
Availability of 6000-151K-RC
QUANTITY
6000-151K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 6000-151K-RC
Internal Part NumberEIS-6000-151K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating1.15A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)370 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6000-151K-RC
Related Links6000-1, 6000-151K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6000-151K-RC Details Description
Related parts for 6000-151K-RC
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 16POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.4A SOT-563 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3.5MHZ 8MSOP datasheet.pdf
FUSION TAPE, 2" X .020" X 30FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf