Bourns Inc. 6000-180K-RC
6000-180K-RC picture photo
Mfg. Part Number
6000-180K-RC
Brief Description
FIXED IND 18UH 2.66A 61 MOHM TH
Datasheet Download
6000-180K-RC.pdf
Availability of 6000-180K-RC
QUANTITY
6000-180K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 6000-180K-RC
Internal Part NumberEIS-6000-180K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating2.66A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)61 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6000-180K-RC
Related Links6000-1, 6000-180K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6000-180K-RC Details Description
Related parts for 6000-180K-RC
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 2012 datasheet.pdf
IC AC/DC CONV 15V 200MA SIP12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.24V/2.5V 5SOT datasheet.pdf
500 TB SP CLA PARALLEL/T datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MT RA SKT M12 datasheet.pdf