American Technical Ceramics 600F150FT250XT
600F150FT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600F150FT250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
600F150FT250XT.pdf
Availability of 600F150FT250XT
QUANTITY
600F150FT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600F150FT250XT
Internal Part NumberEIS-600F150FT250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product600F Ultra-Low ESR Capacitor
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600F150FT250XT
Related Links600F150, 600F150FT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600F150FT250XT Details Description
Related parts for 600F150FT250XT
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
.250X032 DBL TAB 45/45 TIN datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
IC SIGNAL COND QUAD 68-QFN datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
6,8UF 10V 10X7X3,5MM 125C 20000H datasheet.pdf