American Technical Ceramics 600F150FT250XT
600F150FT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600F150FT250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
600F150FT250XT.pdf
Availability of 600F150FT250XT
QUANTITY
600F150FT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600F150FT250XT
Internal Part NumberEIS-600F150FT250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product600F Ultra-Low ESR Capacitor
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600F150FT250XT
Related Links600F150, 600F150FT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600F150FT250XT Details Description
Related parts for 600F150FT250XT
OSC XO 30.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.93V SOT23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR13 4MM datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC PHOTOSENSOR SIDELOOKER datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS BOX MNT PIN datasheet.pdf